Снимки от състезанието " Пролет и фантазия"

В състезанието участват ученици от втори и трети клас. Проведе се в четири модула:

  1. Моделиране
    • Първо място – Цветан Методиев Сирашки-3б клас
    • Второ място – Георги Пламенов Мъцински -2а клас
    • Трето място – Христина Детелинова Христова-3аклас
  2. Работа с природни материали :
    • Първо място – Цветомир Симеонов Коцев-3б клас
    • Второ място – Християн Даниелов Коцев-2 а клас
    • Трето място – Йоана Ивайлова Стоянова-3аклас
  3. Апликиране
    • Първо място – – Николай Ивов Дзезов-2аклас
    • Второ място – Елица Славчева Тодорова-3а клас
    • Трето място – Светла Людмилова Янчева-2бклас
  4. Рисуване
    • Първо място – Кристина Васкова Дункова-2бклас
    • Второ място – Ралица Асиянова Станков-2бклас
    • Трето място – Мирослав Михайлов-3аклас








22 април-Международен ден на Земята

Денят на Земята първоначално е обявен през 1970 г. в САЩ и Канада, като международен се чества от 1990 г., празникът в България се отбелязва от 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда. На 22 април 1970 г. за първи път е отбелязан Международният ден на Земята. Тогава милиони американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уискънсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес – изявен студентски лидер. В проявите на Първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Денят на Земята - 22 април, е най-големия нерелигиозен празник в света отбелязван от над половин милиард хора. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят. България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, което започва от 1990 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

Честит Празник ! Честита Цветница!

ТРАФИК НА ХОРА, HUMAN TRAFFIC

Помощното училище тази година работи по проект „Заедно срещу дрогата и насилието”, чиято цел е превенция на наркоманиите, насилието и въвличането в трафик на деца и млади хора без и със специални образователни потребности от България, Испания и Турция. С помощта и съдействието на Националната комисия за борба с трафик на хора http://antitraffic.government.bgв/ рамките на проекта бе разработена анкета, която бе приложена в няколко училища в страните-участнички в проекта. Тя показа, че сравнително голям процент на добра осведоменост - 72 % от учениците, са чували израза „Трафик на хора” и 64 % от изследваните знаят какво означава трафик. Първата асоциация с трафик на хора, която децата правят е, че я свързват с насилието, отвличането, продажбата на деца и хора, и незаконното им преминаване на границата. 38 % от учениците осъзнават непосредствената опасност и са чували за лоши хора, които обикалят и търсят своите жертви с цел въвличане в трафик. И едва 49 % от децата и младежите имат доверие в институциите и компетентните органи в страната, че биха им оказали помощ и съдействие, ако бъдат заплашвани или изнудвани.

Участие в конкурс за рисунка по повод 50 години от първия полет на Юрий Гагарин в Космоса.

На 12.04.2011 година в град Долна Митрополия се проведе конкурс за рисунка по повод 50 години от първия полет на Юрий Гагарин в Космоса.

На І-во място във възрастова група І-ІV клас е Димитър Симеонов ІV в клас


На ІІ-ро място във възрастова групя V-VІІІ клас е Мария Виктория Атанасова VІа клас,а поощрителна награда за Радостин Янев от Vб клас.


Ученици пресъздадоха обичая "Кьорава кобила" в Тръстеник

Учениците от клуб „Съхрани българското” към СОУ „Евлоги Георгиев” – гр. Тръстеник пресъздадоха автентичния обичай „Корава кобила” по повод традиционния български празник Ивановден.

<
<

Младежите са издирили и записали легендата, свързана с ритуала. Днес те представиха автентични за Тръстеник носии, запазени от техните баби и предавани през поколенията вече почти век.

<
<

Желанието на участниците в клуба е да съхранят традицията такава, каквато се помни от столетия. С това те се разграничават от „модернизирането” в последните години на обичая, което според тях загрозява празника. Те са уверени, че тяхната инициатива ще срещне много последователи.

<
<

Обичаят „Кьорава кобила” е характерен единствено за Плевенския край. Според специалистите той има езически корени и се изпълнявал за здраве и берекет през годината. Кукерите, придружени от задължителната „кобила” обикалят къщите през цялата нощ срещу Ивановден, за да гонят злите сили.

В ритуала участват само мъже, преоблечени като различни персонажи, водени от т. нар калесник. Той влиза пръв в къщите и пита дали стопаните


На сутринта те се събират на площада, където специално жури определя коя от групите е спазила най-точно традицията на ритуала.

"ЩАСТЛИВ ДЕН БЕЗ НАСИЛИЕ КРАЙ МЕН"

Обявиха победителите в конкурс срещу насилието

Най-добрите рисунки в трите възрастови категории са определени от комисия в състав: председател - Мария Сталева, Сдружение "Нашите деца могат" Свиленград, членове: Мариета Савчева, художник, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", главен учител Диана Николова, специален педагог в ПУ "П. Р. Славейков" Плевен.

В първа възрастова група - от І до ІV клас - първа награда се присъжда на Кристияна Петкова, IV клас, Първо българско неделно училище "Св. Иван Рилски" - град Хатива, Испания. Кристияна се обръща към всички хора "При нас е весело!".

Първо място във втора възрастова група е за Зинка Атанасова - V клас, ОУ "Любен Каравелов" Свиленград и Радостин Янев - V б клас от СОУ "Евлоги Георгиев" Тръстеник.

В трета възрастова група победител е Христала Димитриу, IX клас на Българско съботно-неделно училище "Д-р Петър Берон" Ларнака, Кипър.

По повод 10 декември – Международния ден за правата на човека, Сдружение „Нашите деца могат” – Свиленград и Помощно училище „П. Р. Славейков” – Плевен, организираха в рамките на проекта „Заедно срещу дрогата и насилието” национален конкурс за рисунка с послание на тема: „Щастлив ден без насилие край мен”. Конкурсът се осъществява с подкрепата на Националната комисия за борба с трафика на хора.

С голям интерес премина конкурса за рисунка. Ученици, посланици на ненасилието от България, Испания и Кипър участваха с 45 рисунки. Тричленната комисия бе изправена пред изключително трудната задача да излъчи победител от всичките разкошни рисунки-послания. Те със своята детска неподправена чистота и многобагреност изразяват и представят на всички нас – възрастните, един нов и запалващ искрица на надежда свят без дрога, свят без насилие. Най-оспорвана с най-много рисунки бе първа възрастова група – на най-малките художници.

Най-добрите рисунки в трите възрастови категории бяха определени от комисия в състав: председател - Мария Сталева, Сдружение „Нашите деца могат” – Свиленград, членове: Мариета Савчева, художник, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, главен учител Диана Николова, специален педагог, ПУ „П.Р. Славейков” – Плевен.

След направения подбор и оценяване, съобразно Условията за провеждане на конкурса, комисията обяви следното класиране:

  • ІI ВЪЗРАСТОВА ГРУПА: V-VІІ КЛАС

  • ПЪРВО МЯСТО се присъжда на:
    ЗИНКА АТАНАСОВА, V клас, ОУ „Любен Каравелов” – Свиленград (България) и РАДОСТИН ЯНЕВ, V „б” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България).
    ВТОРО МЯСТО за КОЛЬО КОЛЕВ, VII „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България).
    ТРЕТО МЯСТО се присъжда на: ИЛИЯНА НИКОЛОВА, VII „б” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България) и на СТЕФАН САМАРДЖИЕВ, V клас, Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания).
    СПЕЦИАЛНА ГРАМОТА ЗА НАЙ-ОРИГИНАЛНО ПОСЛАНИЕ се присъжда на МАРИЯ-ВИКТОРИЯ AТАНАСОВА, VI „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България).
    ПООЩРИТЕЛНА НАГРАДА за:
  • Александър Славков, VI „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Валермо Каменов, VI „a” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Галин Гетов, VI „a” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Гергана Петкова, V „б” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Дебора Димитрова, V „б” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Звезда Атанасова, VI „a” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Кристиян Петров, VI „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Натали Христова, VI „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • Силвия Иванова, VII „a” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България);

  • ІІI ВЪЗРАСТОВА ГРУПА: VІІІ-ХІ КЛАС

  • ПЪРВО МЯСТО се присъжда на ХРИСТАЛА ДИМИТРИУ, IX клас, Българско съботно-неделно училище „Д-р П. Берон” – град Ларнака (Кипър).

  • ВТОРО МЯСТО за РАДИНА ГЕОРГИЕВА, VIII „а” клас, СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България).





  • За популяризирането идеята на конкурса за рисунка с послание на тема: „Щастлив ден без насилие край мен” със специални грамоти се отличават педагозите: ВЕСЕЛИНА БОЖАНОВА, Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания), ВАНЯ ПЕНЧЕВА, директор на Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания); КАМЕЛИЯ МИТЕВА, Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания); ВАНЯ ТОПУЗОВА, Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания); РОСИЦА КРЪСТЕВА, СОУ „Евлоги Георгиев" - гр. Тръстеник (България); РУМЯНА ПАНАЙОТОВА, СОУ „Д-р Петър Берон” – Свиленград (България); АНТОАНЕТА КОЛЕВА МИШЕВА, начален учител в Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” - град Мостолес (Испания); НАДЕЖДА ГЕОРГИЕВА, директор на Българско съботно-неделно училище „Д-р П. Берон” – град Ларнака (Кипър); ВАСИЛЕНА АНГЕЛОВА, учител в ОУ „Любен Каравелов” – Свиленград (България); ЮЛИЯ ИЛЕВА, специален педагог, Сдружение "Нашите деца могат", Свиленград; ПЕПА КИБРИТЕВА, СОУ "Св. св. Кирил и Методий" - град Карнобат; ЖЕНЯ ПЕТРОВА, педагогически съветник в СОУ „Евлоги Георгиев” – град Тръстеник (България) и Нели ГОЧЕВА, Първо българско неделно училище „Св. Иван Рилски” – град Хатива (Испания).
ОРГАНИЗАТОРИТЕ ИЗКАЗВАТ ИСКРЕНА БЛАГОДАРНОСТ ЗА СЪПРИЧАСТНОСТТА НА ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В КОНКУРСА - УЧЕНИЦИ, УЧИТЕЛИ, РОДИТЕЛИ, ПРИЯТЕЛИ И СЪМИШЛЕНИЦИ, ОБЯВИЛИ СЕ ВСИЧКИ ЗАЕДНО ЗА ЕДИН ПО-ДОБЪР СВЯТ, СВЯТ БЕЗ НАСИЛИЕ! БЛАГОДАРИМ ВИ!!!

Ученици от Долна Митрополия и Тръстеник представиха България в Брюксел на финалния проект “Младежки европейски научен парламент”

От 29 ноември до 1 декември 2010г ученичката Стилияна Ангелова от СОУ ”Евлоги Георгиев”, град Тръстеник и Лилия Торунова от гимназията в Долна Митрополия имаха шанс да посетят Европейския парламент в Брюксел и да покажат знанията си пред връстници от различни държави.То се проведе по проекта “Младежки европейски научен парламент”, който е част от глобалния проект „Тwo ways” /Два пътя/. В заседанието българките, заедно с още 56 свои връстници от 29 града в Европа и Израел, участваха във финалния етап на проекта, провел се в Европейския парламент в Брюксел и Кралския белгийски институт по естествени науки. Групата беше водена от Иво Джокин, директор на Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в Байкал.

По време на първия етап на проекта ученици от община Долна Митрополия дискутираха в четири сесии по няколко теми - „Използване на ембрионалните стволови клетки” , ”Генетичните тестове. Какво е влиянието им върху обществото?”, „Кога гените довеждат до агресивно поведение”, „Персонална медицина: ранна диагностика с помощта на ДНК анализ”. След това те определиха кой да ги представлява във финалния етап на проекта.

И в Брюксел участниците са били разделени на четири комитета и след оспорвани дебати са гласували финалните резолюции, използвайки системата за гласуване на Парламента в Брюксел. Приветствия към младите парламентаристи са били поднесени от президента на STOA Паул Рюбиг, от Луиза Приста - директор “Наука и общество” на Европейска комисия и от Херберт Мюндер - президент на EUSCEA. По време на престоя си учениците са имали възможност да разгледат Европейския парламент и да се запознаят с работата му.

Последният ден в зала “Анна Линд” участниците са връчили на зам. - председателя на ЕП Силвана Кох Мехрин финалните си резолюции. В рамките на този проект на специално организиран научен фестивал в музея по естествена история са били представени 17 научни проекти - презентации. Голям интерес е предизвикал “Бъди Бехщайн прилеп” на Антония Хубанчева и д-р Тихомир Стефанов, които по завладяващ начин са показали на публиката научните изследвания за живота на един малко познат бозайник – прилепът.